- Space-saving, flush-back design takes up very little floor space
- Reversible door and recessed handle allow use in tight areas
- Separate chiller provides short-term storage of frozen foods
- Adjustable shelves and bins accommodate variety of items
- Full-range temperature control keeps foods at your preferred temperature
<
>
Avanti Counter-high Refrigerator
3.30 ft³ - Manual Defrost - Undercounter - Manual Defrost - Reversible - 3.30 ft³ Net Refrigerator Capacity - 120 V AC - 220 kWh per Year - White - Smooth - Built-in
Product Code: AVARM3306W
Product Unit: Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avanti Products |
| Manufacturer Part Number | RM3306W |
| Manufacturer Website Address | http://www.avantiproducts.com |
| Brand Name | Avanti |
| Product Model | RM3306W |
| Product Name | Counter-high Refrigerator |
| Marketing Information | This counter-high refrigerator takes up very little floor space while offering a generous storage capacity. Space-saving, flush-back design, reversible door and recessed door handle allow convenient use in tight areas. Separate chiller compartment is perfect for short-term storage of frozen foods. Adjustable glass shelves and door bins allow you to easily store a wide variety of foods and drinks. Full-range temperature control keeps your items at your preferred temperature. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Refrigerator |
Technical Information
| Net Total Capacity | 3.30 ft³ |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Type | Reversible |
| Thermostat | Analog |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Style | Undercounter |
| Features |
|
Refrigerator
| Net Refrigerator Capacity | 3.30 ft³ |
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Refrigerator Compartment Type |
|
Freezer
| Freezer Compartment Type | Tray |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Energy & Performance
| Energy Consumption per Year | 220 kWh |
| Installation Type | Built-in |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Finishing | Smooth |
| Material Details |
Glass Shelf |
| Height | 33.5" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 17.5" |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-YEAR LIMITED WARRANTY |
Description
3.30 ft³ - Manual Defrost - Undercounter - Manual Defrost - Reversible - 3.30 ft³ Net Refrigerator Capacity - 120 V AC - 220 kWh per Year - White - Smooth - Built-in