- Compact design is perfect when space is at a premium
- Slide-out glass shelves for easy access to your items
- Full-width freezer department spaciously keeps items frozen
- Install reversible door to swing right or left
- Stores up to six 12 oz. cans, 2-liter bottle, gallon-size jug and more
<
>
Avanti RM4436SS 4.4 Cubic Foot Refrigerator
4.40 ft³ - Manual Defrost - Undercounter - Manual Defrost - Reversible - 3.80 ft³ Net Refrigerator Capacity - 0.06 ft³ Net Freezer Capacity - 120 V AC - 228 kWh per Year - Black, Stainless Steel - Built-in
Product Code: AVARM4436SS
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avanti Products |
| Manufacturer Part Number | RM4436SS |
| Manufacturer Website Address | http://www.avantiproducts.com |
| Brand Name | Avanti |
| Product Model | RM4436SS |
| Product Name | RM4436SS 4.4 Cubic Foot Refrigerator |
| Marketing Information | When space is at a premium, this compact refrigerator is the perfect companion. With a 4.4 cubic foot capacity, this refrigerator is capable of storing your items conveniently in a compact design. Slide-out glass shelves provide easy access to your items. Keep items frozen in the full-width freezer department. Recessed door handle and space-saving flat back design let you conveniently put this item in tight locations. Compact refrigerator also features a reversible door that swings to the right or left, interior light and adjustable leveling legs. The door also stores up to six 12 oz. cans, 2-liter bottle, gallon-size jug and more. Refrigerator is ADA compliant and Energy Star qualified. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Refrigerator/Freezer |
Technical Information
| Net Total Capacity | 4.40 ft³ |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Type | Reversible |
| Style | Undercounter |
| Features |
|
Refrigerator
| Net Refrigerator Capacity | 3.80 ft³ |
| Number of Refrigerator Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Refrigerator Compartment Type |
|
Freezer
| Net Freezer Capacity | 0.06 ft³ |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Energy & Performance
| Energy Consumption per Year | 228 kWh |
| Installation Type | Built-in |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Material Details |
Glass Shelf |
| Height | 33" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 22" |
| Weight (Approximate) | 52 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Parts and Labor |
Description
4.40 ft³ - Manual Defrost - Undercounter - Manual Defrost - Reversible - 3.80 ft³ Net Refrigerator Capacity - 0.06 ft³ Net Freezer Capacity - 120 V AC - 228 kWh per Year - Black, Stainless Steel - Built-in
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.