- Antimicrobial material that prevents the growth of harmful bacteria and protects against germ buildup between washes
- Waterproof material - advanced silicone that protects against oil, water and dust; offers the ability to remove germs with liquid disinfectants or soap and water
- Lightweight, slim, compact design perfect for travel, school and other industrial or medical environments
- Built-in multimedia hot keys to navigate the Internet and access your emails with a single touch
<
>
Adesso Antimicrobial Waterproof Flex Keyboard (Mini Size)
Cable Connectivity - USB Interface - 87 Key(s) - Media Player, Internet, Email Hot Key(s) - English (US) - QWERTY Layout - Computer - PC, Windows - Industrial Silicon Rubber Keyswitch - Black
Product Code: ADEAKB212UB
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | AKB-212UB |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Brand Name | Adesso |
| Product Model | AKB-212UB |
| Product Name | Antimicrobial Waterproof Flex Keyboard (Mini Size) |
| Marketing Information | Designed for outdoor or mobile settings, this hyper-flexible keyboard is easily packed away, cleaned with soap and water, and accessible whenever you need it. The keyboard is made with antimicrobial material that protects against germ buildups between washings. The keyboard has a USB interface that easily connects without having to install specific drivers. Aside from these practical features, the keyboard is made for smooth and quiet performance. (Solution: Health) |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard |
Keyboard/Keypad
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Number of Keys | 87 |
| Keyboard/Keypad Features | Waterproof |
| Hot Keys |
|
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
Battery Information
| Battery Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 12.24" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.82" |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.