‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Advantage Classic Black
Size: #107 - 7" Length x 0.6" Width - Stretchable, Reusable, Durable, Elastic, Strong - Rubber - Classic Black - 1 Box
30 Stock Available
- Provide stylish organization and uniform bundling
- Designed with mid-range rubber content for firm stretch and durability
- Remain strong and secure throughout extended use
- Ideal for core office and industrial applications
- Size 107; number of rubber bands is approximate
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 58075 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Classic Black |
| Marketing Information |
Advantage Rubber Bands have long been our most popular everyday use band. Now they're available in Classic Black. They're perfect for: enhancing presentations, stylish organization, and uniform bundling. This Size 107 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #107 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Classic Black |
| Product Material | Rubber |
| Width | 0.6" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Alliance Rubber Advantage Classic Black
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.