- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Bright orange color for easy identification
- Reliable, soft stretch to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS)
- Made in USA using globally sourced materials
<
>
Alliance Rubber Rubber Bands
Size: #19 - 3.5" Length x 0.1" Width - Latex-free, Stretchable - Synthetic Rubber - Orange - 1440 / Box
Product Code: ALL37196
Product Unit: BX1
67 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL37336154 Stock Available
-
Product Code: ALL37646122 Stock Available
-
Product Code: AVE111113515 Stock Available
-
Product Code: CNMPG245XL208 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD296 Stock Available
-
Product Code: HEWCF237X13 Stock Available
-
Product Code: UNV21200396 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 37196 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Name | Rubber Bands |
| Marketing Information | Rubber bands are recommended for home, school, workplace and medical facilities. Protection against latex allergy reactions has never been easier. These nonlatex rubber bands are made from synthetic rubber, making it a solution for those affected by latex allergy reactions. Premium synthetic rubber delivers high quality and consistency. Rubber bands provide exceptional hold for medical facilities and can be sterilized using autoclaves and irradiation. Bright orange color allows easy identification. |
| Packaged Quantity | 1440 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #19 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Width | 0.1" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |