‹ Prev
Next ›
Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop - (30498)
Up to 17" Screen Support - 40 lb Load Capacity - 5" Height x 14.70" Width x 11.50" Depth - Desktop - Steel - Black, Silver - For Multipurpose - Adjustable Angle, Adjustable Angle, Ergonomic
3 Stock Available
- Adjustable curve design adds ergonomic benefits to reduce neck strain
- Sliding feet let you adjust laptop screen for optimum angle for your height
- Perforated holes allow passive airflow to keep your computer cool
- Chrome-like base with raised shelf keeps your laptop secure
- Holds laptops that measure up to 17" and weigh up to 40 lb.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30498 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | Redmond |
| Product Name | Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop - (30498) |
| Marketing Information | Redmond Adjustable Laptop Stand allows you to adjust your laptop to the perfect viewing angle. With 27.5 degrees of variable adjustment, the curved design offers a multitude of positions to choose from. Laptop stand adds ergonomic benefits and reduces neck strain. Sliding, black feet let you raise or lower your laptop screen to the correct angle for your height. Perforated holes provide passive airflow to help keep your laptop cool. Stand holds laptops that measure up to 17" wide and weigh up to 40 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook Stand |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5" |
| Width | 14.70" |
| Depth | 11.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Allsop Redmond Adjustable Laptop Stand, Fits up to 17-inch Laptop - (30498)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5356CD1270 Stock Available
-
Product Code: GOJ363912CT398 Stock Available
-
Product Code: LOG910001675103 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP959 Stock Available
-
Product Code: NES79129718 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: RAYALAA24PPJ198 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ173 Stock Available
-
Product Code: SAN1920938250 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5356CD1270 Stock Available
-
Product Code: GOJ363912CT398 Stock Available
-
Product Code: LOG910001675103 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP959 Stock Available
-
Product Code: NES79129718 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: RAYALAA24PPJ198 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ173 Stock Available
-
Product Code: SAN1920938250 Stock Available