- Sleek, modern styling matches any decor
- Door features double-pane tempered glass for visibility and strength
- Reversible door can be used on either side of cooler
- Easy-to-use integrated display features touch control in door glass
<
>
Avanti BCA306SSIS 3.0 Cubic Foot Beverage Cooler
3 ft³ - Auto-defrost - Auto-defrost - Reversible - 3 ft³ Net Refrigerator Capacity - 120 V AC - Silver - LED Light
Product Code: AVABCA306SSIS
Product Unit: Each
7 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avanti Products |
| Manufacturer Part Number | BCA306SS-IS |
| Manufacturer Website Address | http://www.avantiproducts.com |
| Brand Name | Avanti |
| Product Model | BCA306SS-IS |
| Product Name | BCA306SSIS 3.0 Cubic Foot Beverage Cooler |
| Marketing Information | This 3.0 cubic foot beverage cooler matches any decor with its sleek and modern styling. Stainless steel frame door features a double-pane tempered glass for increased visibility and strength. Use the reversible door on either side of the cooler so you can place it anywhere in the room. Thermostat control is part of an easy-to-use integrated display with touch control in the door glass. Beverage cooler is ADA-compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Refrigerator |
Technical Information
| Net Total Capacity | 3 ft³ |
| Defrost Type | Auto-defrost |
| Refrigerant | R-600a |
| Door Type | Reversible |
| Thermostat | Digital |
| Lighting Type | LED |
| Features | Security Lock |
Refrigerator
| Net Refrigerator Capacity | 3 ft³ |
| Refrigerator Compartment Type | Shelf |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Door Material | Tempered Glass |
| Height | 33.8" |
| Width | 18.8" |
| Depth | 19.5" |
| Weight (Approximate) | 55 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year P+L |
Description
3 ft³ - Auto-defrost - Auto-defrost - Reversible - 3 ft³ Net Refrigerator Capacity - 120 V AC - Silver - LED Light
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.