- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
<
>
Avery Heavy-Duty View Binder
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 1 2/5" Spine Width - 3 x 1" Ring - Fastener: Ring - Pocket: 4, Internal - Polypropylene - White - Recycled - Adhesive, Clear Overlay, Flexible, Heavy Duty, Ink-transfer Resistant, Locking Ring, Long Lasting, One Touch Ring, Pocket, PVC-free, Recyclable, ... - 1 Each
Product Code: AVE79199
Product Unit: Each
189 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11916525 Stock Available
-
Product Code: AVE17032277 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK435 Stock Available
-
Product Code: DXETH217105 Stock Available
-
Product Code: GJO20000893 Stock Available
-
Product Code: KCC03076835 Stock Available
-
Product Code: NLE12255034240 Stock Available
-
Product Code: PIL310211898 Stock Available
-
Product Code: PIL3533499 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79199 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binder |
| Marketing Information | This Heavy-Duty View Binder with One Touch rings is perfect for extended use. From everyday referencing to classroom notes and home business use, this binder's strong enough to handle them all. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Simply pull the lever to open the rings for adding, replacing and removing pages. Then push to lock the rings in place. Even when filled to its 275-page capacity, this binder still has four stacked pockets for a bit of extra space inside. Customize the cover with free, easy-to-use, online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 1 2/5" |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location |
|
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 49% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.