- White durable view binder with 2 inch EZD rings hold up to 400 sheets; binder cover has a 2.8" wide spine
- Whether you're taking them to school or using them around the house, Avery Durable Binders are made with a non-stick poly material that lasts longer than traditional binders
- White 3 ring binders are perfect for creating school binders, recipe binders, receipt binders and more
- Customize the clear, insertable binder covers and spine of these 3 ring view binders with personalized designs
- Store extra sheets with four clear interior binder pockets made with non-stick, archival-safe plastic that won't lift print
<
>
Avery® DuraHinge Durable View Binder
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 540 Sheet Capacity - 2 4/5" Spine Width - 3 x 2" Ring - Fastener: D-Ring - Pocket: 4, Internal, Spine, Front & Back - Linen pattern - Plastic, Poly - White - Recycled - Durable, Sturdy, Long Lasting, Tear Resistant, Textured, Reinforced, Split Resistant, Smudge Resistant, PVC-free, Ink-transfer Resistant, Non-stick, ... - 12 / Carton
Product Code: AVE09501CT
Product Unit: CT12
29 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 09501CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | DuraHinge Durable View Binder |
| Marketing Information |
Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Four interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 540 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 540 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 2 4/5" |
| Ring Size | 2" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | D-Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location |
|
| Binder Style | View |
| Printed Design/Pattern/Texture | Linen pattern |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 36% |
| Post-consumer-waste% | 36% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.