‹ Prev
Next ›
Avery® Index Divider
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 1-25, Table of Contents - 26 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 25 / Set
1179 Stock Available
- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with Clear, RipProof reinforced tabs; include Table of Contents tab
- Side tabs are printed Avery Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Size: Paper Letter - 8-1/2"W x 11"L; tabs: Printed - 1 - 25; Quantity: 1 Set
- 30% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 11370 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information | Use letter-size, collated legal dividers to organize index briefs, legal briefs, mortgage documentation files, and more. White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs. Tabs are numbered from 1 to 25 on both sides with Avery Style Helvetica Bold typestyle so you can easily access the documents you need. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. Design conforms to all state and federal requirements. Index dividers include a Table of Contents tab. |
| Packaged Quantity | 25 / Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title |
|
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Index Divider
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11372641 Stock Available
-
Product Code: AVE11911588 Stock Available
-
Product Code: AVE11912608 Stock Available
-
Product Code: AVE11913505 Stock Available
-
Product Code: AVE11914488 Stock Available
-
Product Code: AVE11915421 Stock Available
-
Product Code: AVE11916431 Stock Available
-
Product Code: AVE11917329 Stock Available
-
Product Code: AVE11918327 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11372641 Stock Available
-
Product Code: AVE11911588 Stock Available
-
Product Code: AVE11912608 Stock Available
-
Product Code: AVE11913505 Stock Available
-
Product Code: AVE11914488 Stock Available
-
Product Code: AVE11915421 Stock Available
-
Product Code: AVE11916431 Stock Available
-
Product Code: AVE11917329 Stock Available
-
Product Code: AVE11918327 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock