‹ Prev
Next ›
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
For Reading Glasses, Eyeglasses, Monitor, Camera Lens, Binocular - Anti-fog, Anti-static, Pre-moistened, Silicone-free, Individually Wrapped - Multi - 100/Box - 5 / Carton
94 Stock Available
- Pre-moistened to clean all glass and plastic surfaces
- Typical uses: eyeglasses, safety glasses, smartphones, tablets and other electronic devices
- Conveniently packaged individually so you can take anywhere
- Comes in a box that can double as gravity-feed dispenser for your countertop or wall-mounted for easy dispensing
- Do not use with contact lenses; Contains isopropyl alcohol
Product Details
General Information
| Manufacturer | Bausch & Lomb, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8574GMCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.bausch.com |
| Brand Name | Bausch + Lomb |
| Product Line | Sight Savers |
| Product Name | Sight Savers Lens Cleaning Tissues |
| Marketing Information | Keep glass or plastic lenses spotless with antifog, antistatic cleaner. Pre-moistened cleaning tissues are designed for use on eyeglasses, computer monitors, reading glasses, camera lenses and more. They should not be used with contact lenses because they contain isopropyl alcohol. Tissues are silicone-free, antifog and antistatic. Each tissue is individually packaged. Dispenser box can be attached to the wall or placed on countertop. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Lens Cleaner |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Box |
| Recommended Use | Spot Remover |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Multi |
| Height | 11" |
| Width | 5" |
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Bausch + Lomb Sight Savers Lens Cleaning Tissues
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS05253ACTCurrently out of Stock
-
Product Code: DUR0160126 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3660 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA4 Stock Available
-
Product Code: GJO85117CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GOR750010148 Stock Available
-
Product Code: GWBKG48448MR44 Stock Available
-
Product Code: SAN2169762268 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CPCUS05253ACTCurrently out of Stock
-
Product Code: DUR0160126 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3660 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC8WA4 Stock Available
-
Product Code: GJO85117CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GOR750010148 Stock Available
-
Product Code: GWBKG48448MR44 Stock Available
-
Product Code: SAN2169762268 Stock Available