- Extra-durable cover features red spine and corners for professional look
- Pages are Smyth sewn to prevent pages from coming loose
- Numbered pages, table of contents page and ribbon provide quick reference
- Acid-free paper prevents yellowing over time for lasting appearance
- Perfect for recording corporate events, meetings, phone messages and more
<
>
Boorum & Pease 150-page Record Ruled Log Book
150 Sheet(s) - Thread Sewn - White - Black, Red Cover - 1 Each
Product Code: BORG21150R
Product Unit: Each
19 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | G21-150-R |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Boorum & Pease |
| Product Name | 150-page Record Ruled Log Book |
| Marketing Information | Record your corporate events, meetings, phone messages and more with this log book. Extra-durable black cover features red spine and corners for a professional look. Record-ruled pages are Smyth sewn so individual pages cannot come loose and book lies flat when open. Numbered pages allow quick referencing. Premium, white acid-free paper is printed with waterproof, permanent ink. 150-page log book includes a table of contents page and place-marking ribbon. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Book |
Product Information
| Number of Sheets | 150 |
| Binding Type | Thread Sewn |
| Printed Side | Front |
| Number of Lines per Sheet | 37 |
| Cover Color |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 10.4" |
| Width | 8.1" |
| Length | 10" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Place marking ribbon |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
150 Sheet(s) - Thread Sewn - White - Black, Red Cover - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.