- Built-in pencil sharpener, staple remover and staple storage compartment in base
- Opens 180 degrees for bulletin board tacking and craft use
- Stands vertically or horizontally for easy access and storage
- Curved, ergonomic design with soft grips
<
>
Bostitch Dynamo Stapler
Staples Upto 20 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Top Loading - Red - Plastic, Metal - 1 Each
Product Code: BOSB696RRED
Product Unit: Each
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG590003 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE68 Stock Available
-
Product Code: HEWCE505X35 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U15AN192 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN292 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN236 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN270 Stock Available
-
Product Code: PENBK91A51 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | B696RRED |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | Dynamo |
| Product Model | B696R-RED |
| Product Name | Dynamo Stapler |
| Marketing Information | A gadget lover's dream, the Dynamo Desktop Stapler features a built-in pencil sharpener, staple remover and a StapleStore compartment that stores two extra staple strips in the base. Efficient yet lightweight, the curved silhouette complements the palm of your hand while the soft rubber grip and base provide lasting comfort - a perfect combination for frequent stapling. Stapler opens 180 degrees for bulletin board tacking and crafting. It stands vertically or horizontally for easy access and storage. Use it to staple up to 20 sheets of paper. Full-strip staple capacity accommodates 210 standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Type | Standard |
| Sheet Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Stapler Loading | Top |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.