- Comfortable ergonomic design for long-lasting use
- Opens for bulletin board tacking and crafting
- Adjustable Dual Clinch for standard or temporary stapling
- Convenient visual staple reload window to avoid an unexpected empty stapler
- All-metal internal construction for performance and durability
<
>
Bostitch Ergonomic Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Black - Metal, Rubber - 1 Each
Product Code: BOS02257
Product Unit: Each
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE2986043 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BK24 Stock Available
-
Product Code: MMM1456314 Stock Available
-
Product Code: NES351703069 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SWI354502616 Stock Available
-
Product Code: TOPAA20Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 02257 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS02257 |
| Product Name | Ergonomic Desktop Stapler |
| Marketing Information | Perfect for school, work or the home office, this ergonomic desktop stapler delivers reliable performance with comfort in mind. Strong, all-metal internal construction features a stylish, ergonomic exterior for comfort. Stapler opens up for tacking. Dual Clinch versatility allows traditional standard stapling or temporary stapling. Visual staple-reload alert window reveals staple supply to avoid surprise staple shortages. Capacity is 20 sheets per staple. Stapler uses standard staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 2.4" |
| Width | 6.9" |
| Length | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 12.64 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | Opens for Tacking |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 7 Year |
| Additional Warranty Information |
7 Years |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.