‹ Prev
Next ›
Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener
Desktop - 1 Hole(s) - Helical - 4" Height x 3.5" Width x 5" Depth - Black, Silver - 1 Each
233 Stock Available
- 4 times longer cutter life with HHC technology
- Safety switch prevents operation when shavings bin is removed
- Powerful, stall-free motor under normal use
- Easy-to-clean, large shavings tray
- Space-saving, compact design
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | EPS4BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Name | Personal Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Created with the home office and office workers in mind, the Personal Electric Pencil Sharpener features a space-saving design that fits perfectly on any desktop or work space and looks great with its modern twist. This sharpener may be small, but it has a powerful motor you can rely on to operate stall-free. High-capacity, easy-clean, transparent shavings tray will eliminate your frequent trips to the waste basket. Keeping your safety in mind, the shavings tray has the added benefit of safely preventing operation when the tray is removed. Expect precision and cleanly sharpened pencils with the automatic HHC Cutter Technology that extends cutter life by four times. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Holes | 1 |
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features | Auto-stop |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 7 Year |
Description
Bostitch Personal Electric Pencil Sharpener
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE6899 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK7136 Stock Available
-
Product Code: BSN3655051078 Stock Available
-
Product Code: DIX33904Currently out of Stock
-
Product Code: ITA30011Currently out of Stock
-
Product Code: ITA361814824 Stock Available
-
Product Code: ITA36182284 Stock Available
-
Product Code: ITA36184341 Stock Available
-
Product Code: ITA361851820 Stock Available
-
Product Code: PAP3321131C259 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11BE6899 Stock Available
-
Product Code: BICGSM11BK7136 Stock Available
-
Product Code: BSN3655051078 Stock Available
-
Product Code: DIX33904Currently out of Stock
-
Product Code: ITA30011Currently out of Stock
-
Product Code: ITA361814824 Stock Available
-
Product Code: ITA36182284 Stock Available
-
Product Code: ITA36184341 Stock Available
-
Product Code: ITA361851820 Stock Available
-
Product Code: PAP3321131C259 Stock Available