- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
<
>
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
Product Code: BSN02869
Product Unit: Each
339 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL241YW12 Stock Available
-
Product Code: GJO240803400 Stock Available
-
Product Code: KCC177132502 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152428 Stock Available
-
Product Code: PIL310211863 Stock Available
-
Product Code: PIL3221028 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SNH20002549 Stock Available
-
Product Code: XER3R020471591 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ACM1668122 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME59 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD20 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEMCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN02870574 Stock Available
-
Product Code: EPI1799X4 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X657 Stock Available