‹ Prev
Next ›
Business Source Fold-back Binder Clips
Large - 2" Length x 2" Width - 1" Size Capacity - Black - Steel - 1 Dozen/Box - 10 / Bundle
1773 Stock Available
- Powerful grip tightly secures a 1" stack of paper in place
- Zinc-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36552BD |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Marketing Information | Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Zinc-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel. |
| Packaged Quantity | 10 / Bundle |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Quantity Per Container | 1 Dozen/Box |
| Container Type | Box |
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 2" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Business Source Fold-back Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01605606 Stock Available
-
Product Code: BSN65360119 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2563 Stock Available
-
Product Code: HAM103291979 Stock Available
-
Product Code: KCC2127120608 Stock Available
-
Product Code: OIC9721272 Stock Available
-
Product Code: OIC99050PK113 Stock Available
-
Product Code: SUG907803556 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC72010697 Stock Available
-
Product Code: ACC72050823 Stock Available
-
Product Code: BSN3655051094 Stock Available
-
Product Code: BSN6536430773 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2563 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062455 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062471 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624167 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062415 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01605606 Stock Available
-
Product Code: BSN65360119 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2563 Stock Available
-
Product Code: HAM103291979 Stock Available
-
Product Code: KCC2127120608 Stock Available
-
Product Code: OIC9721272 Stock Available
-
Product Code: OIC99050PK113 Stock Available
-
Product Code: SUG907803556 Stock Available