‹ Prev
Next ›
Business Source Landscape Plastic Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Silver - 1 Each
288 Stock Available
- Durable construction withstands elements for safe indoor or outdoor use
- 1/2" clip is riveted to board for long-lasting use
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Perfect for use at home, office, school and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49266 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Landscape Plastic Clipboard |
| Marketing Information | Landscape clipboard features a durable, plastic construction to provide a sturdy surface to write on whether you're working indoors or out. 1/2" clip is riveted to the clipboard to provide years of use. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Size | 0.50" |
| Board Material | Plastic |
| Features | Smooth Writing |
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0.1" |
| Width | 9.3" |
| Length | 12.2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Business Source Landscape Plastic Clipboard
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508604 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX99 Stock Available
-
Product Code: BSN28554191 Stock Available
-
Product Code: BSN656373262 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD542 Stock Available
-
Product Code: OIC83100125 Stock Available
-
Product Code: SAU0571250 Stock Available
-
Product Code: SAU0571347 Stock Available
-
Product Code: SAU2254047 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available