- Self-adhesive flap creates tight seal without moisture
- Wove finish creates distinguished style for use in professional settings
- 24 lb. stock stays strong during shipping
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source No. 10 Peel-to-seal Envelopes
Business - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
Product Code: BSN99713
Product Unit: BX100
80 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11025188 Stock Available
-
Product Code: BSN28650339 Stock Available
-
Product Code: HAM1050152439 Stock Available
-
Product Code: HOD1646Currently out of Stock
-
Product Code: LEX60F10002 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK1191 Stock Available
-
Product Code: QUA44582Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99713 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Peel-to-seal Envelopes |
| Marketing Information | Peel-to-seal envelopes feature a self-adhesive flap to create a tight seal without requiring any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Business |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442455 Stock Available
-
Product Code: BSN0442625 Stock Available
-
Product Code: BSN0464823 Stock Available
-
Product Code: QUA3839020 Stock Available
-
Product Code: QUA41415R23 Stock Available
-
Product Code: QUA4453415 Stock Available
-
Product Code: QUA54301Currently out of Stock