- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
<
>
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BSN49269
Product Unit: Each
859 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN01860632 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX51 Stock Available
-
Product Code: BSN0186169 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX4 Stock Available
-
Product Code: BSN01863506 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX42 Stock Available
-
Product Code: OIC8321545 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508845 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX139 Stock Available
-
Product Code: BSN28554221 Stock Available
-
Product Code: BSN656374140 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD689 Stock Available
-
Product Code: OIC8310065 Stock Available
-
Product Code: SAU0571258 Stock Available
-
Product Code: SAU0571363 Stock Available
-
Product Code: SAU2254021 Stock Available
-
Product Code: SAU2354041 Stock Available