- 12-digit LCD shows crisp numbers to help prevent reading errors
- Dual-power operation provides reliable performance in any setting
- Angled display allows easy viewing to help prevent strain
- Large, sharply defined keys reduce typing errors for consistent use
- Also includes tax calculation, cost-sell margin and more
<
>
Canon LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator
Dual Power, Solar, Battery Powered, Angled Display, Replaceable Battery - 12 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 0.9" Height x 4.2" Width x 5.9" Length - Beige - Metal - Desktop - 1 Each
Product Code: CNMLS122TS
Product Unit: Each
43 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE27178148 Stock Available
-
Product Code: GJO240803506 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096965 Stock Available
-
Product Code: HAM1033414093 Stock Available
-
Product Code: OIC9290251 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SWI40501965 Stock Available
-
Product Code: ZEB22248111 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS122TS |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | LS-122TS |
| Product Name | LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator |
| Marketing Information | Desktop calculator features a 12-digit LCD that displays clean, crisp numbers to help prevent reading errors. Dual-power operation runs on both solar and battery for reliable performance no matter where you are. Upright, angled display ensures easy viewing while sitting on your desktop for added convenience. Large, sharply defined keys help you quickly work through your calculations and reduce typing errors. Calculator also offers tax calculation, cost-sell margin, sign change and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality | Sign Change |
| Calculator Functions |
|
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Screen Type | LCD |
Controls/Indicators
| Buttons & Keys | Memory |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Metal |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.2" |
| Length | 5.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited Warranty |