- Damage-free hanging
- Holds strongly and removes cleanly
- Easy to apply and remove
- Clear for a discreet, minimalistic way to decorate
- Same dependable mounting as Command Decorative Hooks
<
>
Command Mini Clear Hooks with Clear Strips
7.94 oz (225 g) Capacity - 1.1" Height x 0.9" Width x 1.1" Length - Plastic - Clear - 18 / Pack
Product Code: MMM17006CLRVP
Product Unit: PK18
53 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17006CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Mini Clear Hooks with Clear Strips |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Mini Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 18 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Mini Hooks | 18 |
| Weight Capacity | 7.94 oz (225 g) |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 0.4" |
| Length | 1.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: LRNLER2698118 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES84 Stock Available
-
Product Code: MMM1700275 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES78 Stock Available
-
Product Code: MMM1700689 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES112 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES364 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AVT75370119 Stock Available
-
Product Code: AVT9103185 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269425 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES115 Stock Available
-
Product Code: MMM17051BNES50 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES65 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK92 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES90 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES48 Stock Available