- Easy to hang
- Holds strongly on a variety of surfaces
- Removes cleanly - no holes, marks or sticky residue
- Clear so it blends in seamlessly
- Reuse them again and again
<
>
Command Small Wire Hooks
9 Small Hook - 8 oz (226.8 g) Capacity - 0.7" Width x 1.6" Length - for Utensil, Pictures, Mirror - Clear - 1 Pack
Product Code: MMM17067CLRVP
Product Unit: PK9
40 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL918320117 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES80 Stock Available
-
Product Code: MMM17091CLR6ES60 Stock Available
-
Product Code: MMM17206ES213 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: PBS773713 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17067CLR-VP |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Small Wire Hooks |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Clear Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more, yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Number of Small Hooks | 9 |
| Weight Capacity | 8 oz (226.8 g) |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Material Details |
Plastic Base |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.776 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVT75370117 Stock Available
-
Product Code: AVT9103185 Stock Available
-
Product Code: LRNLER269423 Stock Available
-
Product Code: LRNLER2698114 Stock Available
-
Product Code: MMM17001MPES80 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES114 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES65 Stock Available
-
Product Code: MMM17081CABPK91 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES52 Stock Available