‹ Prev
Next ›
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll
Art, Classroom, Office, Banner, Bulletin Board - 7" Height x 36" Width x 1000 ft Length - Festive Red - Sulphite - 1 Roll
Currently out of Stock
- Use where flame-retardant paper is required
- Works with all types of media
- Conforms to National Fire Protection Association No. 701 Standards
- Meets State of California Flame-resistant requirements
- Compatible with most paper racks
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 101203 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Decorol |
| Product Name | Flame-Retardant Art Paper Roll |
| Marketing Information | Flame-retardant art roll is made of sulphite poster paper and conforms to the State of California Flame-resistant requirements and to the National Fire Protection Association No. 701 Standards. Use in classrooms, offices or anywhere flame-retardant papers are required. The versatile paper accepts all types of media. Decoral Flame-Retardant Paper is perfect for murals and banners and as a bulletin board background. Each roll is individually cartoned and fits most paper racks with a 7-1/4" diameter. These 1,000' rolls are approximately 8" to 9" in diameter. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Art Paper Roll |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Flame Retardant |
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Festive Red |
| Product Material | Sulphite |
| Height | 7" |
| Width | 36" |
| Length | 1000 ft |
| Weight (Approximate) | 35 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Decorol Flame-Retardant Art Paper Roll
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC101201Currently out of Stock
-
Product Code: PAC101206Currently out of Stock
-
Product Code: PAC101208Currently out of Stock
-
Product Code: PAC101209Currently out of Stock
-
Product Code: PAC5702515 Stock Available
-
Product Code: PAC57135Currently out of Stock
-
Product Code: PAC57195Currently out of Stock
-
Product Code: PAC57305Currently out of Stock
-
Product Code: PAC57345Currently out of Stock
-
Product Code: PAC5850Currently out of Stock
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC101207Currently out of Stock
-
Product Code: PAC5736Currently out of Stock
-
Product Code: PAC5836Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77035Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77314Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77373Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77453Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77498Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77884Currently out of Stock
-
Product Code: TCR77888Currently out of Stock