- Compact countertop detection that is conveniently battery-operated
- 3 tests in one compact unit: ink, watermark and UV
- Authenticate drivers' licenses, passports, credit cards, traveler's checks and more
- Super long-life LED
<
>
Dri Mark Tri Test Counterfeit Detector
Ultraviolet, Watermark - Black - 1 Box
Product Code: DRI351TRI
Product Unit: Each
23 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM9003630 Stock Available
-
Product Code: ALL2432579 Stock Available
-
Product Code: BICVLGB361BK29 Stock Available
-
Product Code: BICWOFEC12WE58 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP102 Stock Available
-
Product Code: BSN24302985 Stock Available
-
Product Code: BSN656374452 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK3687 Stock Available
-
Product Code: TOPAA20Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dri Mark Products, Inc |
| Manufacturer Part Number | 351TRI |
| Manufacturer Website Address | http://www.drimark.com |
| Brand Name | Dri Mark |
| Product Line | Tri-Test |
| Product Name | Tri Test Counterfeit Detector |
| Marketing Information | Counterfeit detector offers the ultimate protection against counterfeit currency and falsified documents. The compact, portable, highly effective countertop unit provides triple protection with the latest in ultraviolet LEDs to detect imbedded security markings, white LEDs to reveal watermarks, and the reliable Smart Money Counterfeit Detector Pen to test for genuine currency paper. The counterfeit detector helps protect you from all types of counterfeit currency, including bleached bills. You can also use the counterfeit detector to authenticate drivers' licenses, passports, credit cards, travelers' checks and more with this super long-life LED unit. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Currency Verification System |
Product Information
| Counterfeit Detection Technology |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3" |
| Width | 7" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year guarantee on parts and workmanship. |
Description
Ultraviolet, Watermark - Black - 1 Box