- Simple is the smart way to go
- Sturdy for light use
- Convenient organization with reliable 3 rings to secure your pages
- 2 interior pockets to hold loose or small papers
<
>
Avery® Economy 3 Ring Binder
1 1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 275 Sheet Capacity - 2 1/10" Spine Width - 3 x 1.50" Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Yes - Pocket, PVC-free, Non-stick, Ink-transfer Resistant, Lightweight - 1
Product Code: AVE03401
Product Unit: Each
71 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 03401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy 3 Ring Binder |
| Marketing Information | Keep your documents organized and easy to access with this 1.5-inch Avery® Standard Binder designed for light workloads and occasional use. This three-ring binder features a 2.1-inch wide spine and 1.5-inch round rings rings that hold up to 275 sheets of standard 8.5" x 11" paper. It also accommodates sheet protectors and dividers, making the loose leaf binder a smart choice for storing projects, reports, presentations, reference materials and more neatly in place. Inside, two clear binder pockets provide extra space for handouts, notes, or loose pages. Made from nonstick, PVC-free material, the pockets help prevent ink transfer while keeping papers clean, smooth, and easy to retrieve. Back-mounted rings allow pages to lie flat and turn smoothly, offering a more comfortable way to review notes or flip through materials. Finished with a deep-textured material, this binder delivers a polished, professional look suitable for the office, school, or home. Lightweight and practical, these Avery® binders offer the essential features you need to keep papers tidy, whether for short-term projects or everyday organization. Pair it with Avery dividers, sheet protectors, and other binder accessories to create a complete organization system that keeps every detail in place and easy to access, project after project. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Spine Size | 2 1/10" |
| Ring Size | 1.50" |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 41% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |