- Long-lasting power source
- Designed to protect your expensive electronics from damaging leaks
- Reliable energy made possible with Energizer's innovative PowerSeal Technology
- Holds power for up to 5 years in storage
<
>
Energizer 9-Volt MAX Alkaline Batteries
For Multipurpose - 9V - 595 mAh - 9 V DC - 5 Year Shelf Life - 2 / Pack
Product Code: EVE522BP2
Product Unit: Each
123 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL5802176 Stock Available
-
Product Code: MMM62003412964932 Stock Available
-
Product Code: MMM680BE2548 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2443 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2541 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2789 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 522BP-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | 522BP-2 |
| Product Name | 9-Volt MAX Alkaline Batteries |
| Marketing Information | Energizer MAX 9V Alkaline Batteries are all about long lasting power for your everyday devices. Made to last, not to leak, these Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play. Use these Energizer 9 volt batteries to power a variety of everyday gadgets and household items, whether you need smoke detector batteries, remote control car batteries, or 9V batteries for your child's favorite toys and games. With a shelf life of up to 5 years, these batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on Energizer MAX 9 volt alkaline batteries to fuel your everyday electronics, whether you're at home, work or play. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 595 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Shelf Life | 5 Year |
Physical Characteristics
| Height | 4.3" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.42 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | Malaysia |