- Approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard to prevent dropped objects; 3rd-party certified to hold up to 15 lb.
- Energy-absorbing cord with tubular nylon webbing for durability and strength
- Twin-leg design to hold 2 tools or 100% tie-off for a single tool
- Reflective accent for higher visibility
- Extra security thanks to lock stitching at both ends
<
>
Ergodyne 3311 Twin Leg Stainless Triple Carabiner Tool Lanyard - 15lbs
Adjustable - 15 lb Load Capacity - Standard - Carabiner Attachment - 42" Length - Lime - Nylon Webbing, Stainless Steel - 1 Each
Product Code: EGO19083
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 19083 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | Squids |
| Product Series | 3311 |
| Product Model | 3311 |
| Product Name | 3311 Twin Leg Stainless Triple Carabiner Tool Lanyard - 15lbs |
| Marketing Information | 3311 Twin Leg Tool Lanyard helps prevent dropped objects while working at heights. Three stainless steel, manual-locking carabiners with screwgates provide a secure connection in corrosive environments. Dual-leg design allows multiple connections or 100 percent tie-off of one tool. Energy-absorbing cord is made with tubular nylon webbing and extends from 35" to 42" long. Lock stitching at both ends provides extra security. Reflective accent increases visibility and safety. Lanyard is third-party certified to a 2:1 safety factor to hold up to 15 lb. It is approved to the ANSI/ISEA 121-2018 standard for dropped object prevention. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Lanyard |
Product Information
| Strap Size | Standard |
| Attachment Method | Carabiner |
| Maximum Load Capacity | 15 lb |
| Adjustable | Yes |
| Durability | Shock Absorbing |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime |
| Product Material |
|
| Length | 42" |
| Weight (Approximate) | 12.64 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ANSI/ISEA 121-2018 |
| Country of Origin | Myanmar |
Description
Adjustable - 15 lb Load Capacity - Standard - Carabiner Attachment - 42" Length - Lime - Nylon Webbing, Stainless Steel - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.