- Stay warm and dry with waterproof, wind-resistant outer shell - insulated body and sleeves
- Multiple ways to wear with 4-in-1 adaptability; removable inner jacket and sleeves
- Enhances visibility with fluorescent color and 2" reflective tape on chest and arms
- Extra storage thanks to 2 outside pockets,1 zipper pocket; additional holders for phone, pens and radios
- Protects your head from elements with inset hood - for less bulk, tuck away
<
>
Ergodyne 8388 Type R Class 3/2 Thermal Jacket Kit
4-Xtra Large - Dirt Protection - Zipper Closure - Polyurethane, 300D Oxford Polyester, Thinsulate - Lime - Breathable, Pocket, Front Pocket, Reflective, Mic Tab, Weather Proof, Inset Hood, Cell Phone Pocket, Chest Pocket, Drawstring, Badge Holder - 1 Each
Product Code: EGO25538
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 25538 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8388 |
| Product Model | 8388 |
| Product Name | 8388 Type R Class 3/2 Thermal Jacket Kit |
| Marketing Information | Made with 300D weatherproof polyester, this 8388 Hi-Vis Thermal Jacket Kit provides warmth and protection from wind and water with its four-in-one option. It is Type R, Class 3-approved for workers in high-traffic areas needing extra visibility. The 2" 3M Scotchlite reflective tape on chest and arms heightens visibility in low-light environments. Unzip inner jacket (100 g) and sleeves to create Class 2 thermal vest. Look clean with black panels and arms that hide dirt. Easily take on or off with YKK No. 5 zipper. Easily tuck away drawstring hood when not needed. Cuffs feature hook-and-loop straps to seal out the cold. Store gear in the outside snap-button pockets and a phone in the designated chest pocket. Outside, zippered chest pocket stows essential items that will not fall out while working. Securely clip radios on the mic tabs for convenient communication. Jacket is perfect for construction or transportation workers or even while hiking and snowmobiling. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Protection Type | Dirt |
| Closure | Zipper |
| Size Standard | 4-Xtra Large |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Lime |
| Product Material |
|
| Height | 1.5" |
| Width | 19" |
| Length | 26" |
| Weight (Approximate) | 4.90 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
4-Xtra Large - Dirt Protection - Zipper Closure - Polyurethane, 300D Oxford Polyester, Thinsulate - Lime - Breathable, Pocket, Front Pocket, Reflective, Mic Tab, Weather Proof, Inset Hood, Cell Phone Pocket, Chest Pocket, Drawstring, Badge Holder - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: EGO25532Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25533Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25534Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25535Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25536Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25537Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25539Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25552Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25553Currently out of Stock
-
Product Code: EGO25554Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.