- Protects documents from spills and tears with durable plastic material
- Transparent front highlights your title page
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Compatible with 8.75" x 11.25" documents with rounded corners
- Easy to use - no thermal-binding machine required
<
>
Fellowes Crystals Clear Oversize PVC Covers
11.3" Height x 8.8" Width x 0" Depth - For 8 3/4" x 11 1/4" Sheet - Rectangular - Clear - PVC Plastic - 100 / Pack
Product Code: FEL52311
Product Unit: PK100
36 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BICWOTAPP41846 Stock Available
-
Product Code: BSN656381072 Stock Available
-
Product Code: DXE5356CD1999 Stock Available
-
Product Code: FEL50065016 Stock Available
-
Product Code: KCC2127115138 Stock Available
-
Product Code: RAYALAA24PPJ249 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ346 Stock Available
-
Product Code: UBC3395145 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52311 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear Oversize PVC Covers |
| Marketing Information | Oversized presentation covers with rounded corners are made with durable, clear plastic to protect bound documents from spills and tears. Transparent cover highlights your title page. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Sheet Protector |
Product Information
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | PVC Plastic |
| Height | 11.3" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: AVE75183Currently out of Stock
-
Product Code: AVE76000BD92 Stock Available
-
Product Code: BSN16511CTCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN16512BDCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN32357BXCurrently out of Stock
-
Product Code: BSN74552Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5208920 Stock Available