‹ Prev
Next ›
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
11" Height x 8.5" Width x 0" Length - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Rectangular - Clear - Polyvinyl Chloride (PVC), Plastic - 200 / Pack
21 Stock Available
- Protects from spills and tears
- Unpunched to adapt to most binding systems
- Easy to use - no thermal-binding machine required
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Crystals |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Marketing Information | Crystal-clear presentation covers with square corners highlight your title page. Durable, clear plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. Covers are not for use with thermal binding systems. |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Type | Binding Cover |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Length | 0" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Fellowes Crystals Clear PVC Covers
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL5208937 Stock Available
-
Product Code: FEL52170015 Stock Available
-
Product Code: FEL522490149 Stock Available
-
Product Code: GBC200003613 Stock Available
-
Product Code: GBC2000041138 Stock Available
-
Product Code: GBC202002414 Stock Available
-
Product Code: GBC20200252 Stock Available
-
Product Code: GBC2581810 Stock Available