- User-friendly for light use in the home or home office
- Hot lamination for 3 or 5 mil pouches
- Release lever disengages pouch for re-centering or removal
- 12-1/2" entry width for multiple document sizes
- Auto shutoff prevents overheating when not in use
<
>
Fellowes Spectra 125 Laminator with Pouch Starter Kit
Pouch - 12.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 3.1" Height x 18.5" Width x 6.4" Depth
Product Code: FEL5739701
Product Unit: Each
20 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL574330150 Stock Available
-
Product Code: GEMCPAL444 Stock Available
-
Product Code: MMM62003412963850 Stock Available
-
Product Code: MMM680GN2395 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2697 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100466 Stock Available
-
Product Code: PBS541143Currently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5739701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Spectra |
| Product Model | 125 |
| Product Name | Spectra 125 Laminator with Pouch Starter Kit |
| Marketing Information | Designed for the small office, the Spectra 125 Laminator's simple design allows you to begin your laminating projects immediately out of the box. It heats up in 4 minutes. When it's time to laminate, a green light and audible beep indicates the machine is heated and ready to use. With an allowance for up to 5 mil lamination, this compact machine ensures a high-quality lamination while protecting and preserving your documents up to 12-1/2" wide. Advanced temperature control delivers consistent results with hot lamination for 3 mil or 5 mil pouches as well as cold pouches. Slim, sleek design complements any decor. With its lightweight and compact design, you can transport the laminator and store with ease. Auto shutoff function saves energy and prevents overheating. A release lever located on the back of the Spectra 95 releases the pressure between the two rollers, allowing users to easily remove or re-center their documents. User-friendly laminator includes a laminating starter kit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot |
| Maximum Lamination Width | 12.50" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Speed | 1 ft/min |
| Features |
|
Controls/Indicators
| Status Indicators |
|
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.1" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Can Shred: 12.5 |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One Year |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: FEL5200501Currently out of Stock
-
Product Code: FEL5204041 Stock Available
-
Product Code: FEL520400211 Stock Available
-
Product Code: FEL520400721 Stock Available
-
Product Code: FEL5222537 Stock Available
-
Product Code: FEL524410115 Stock Available
-
Product Code: FEL5245424 Stock Available
-
Product Code: FEL532060334 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: FEL574330150 Stock Available
-
Product Code: FEL574350143 Stock Available
-
Product Code: GBC17017006 Stock Available
-
Roll - 27" Lamination Width - 3 mil Lamination Thickness - 1" Core Diameter - 14" Height x 35" WidthProduct Code: GBC171074012 Stock Available