- Ideal for sorting files, memos and more
- 11 compartments designed for easy access
- Rubber feet protect your desk surface
- Made from durable steel
<
>
Fellowes Wire File Sorter
11 Divider(s) - 8" Height x 9" Width x 11.38" Depth - Desktop - Black - Steel - 1 Each
Product Code: FEL72112
Product Unit: Each
40 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM128Currently out of Stock
-
Product Code: DEF70841234 Stock Available
-
Product Code: FEL917650173 Stock Available
-
Product Code: FOL062395715 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2551 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SMU50319914 Stock Available
-
Product Code: TOPAA20Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 72112 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Wire File Sorter |
| Marketing Information | Wire File Sorter organizes files and folders on your desktop. Organize them using the 11 divider sections that vary in capacity. Black rubber feet protect your desktop. Steel sorter is 100 percent recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Dividers | 11 |
| Divider Color | Black |
| Divider Material | Steel |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Recyclable |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 8" |
| Width | 9" |
| Depth | 11.38" |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |