- Molded, symmetrical handles allow either left- or right-handed use.
- Extra-strong and durable, stainless steel blades with rounded safety tips
- Pointed tip for ages 6 and up
- Perfect for cutting through paper, ribbon, photos and more
- Assorted colors - color can't be specified when ordered
<
>
Westcott 5" Kids Pointed Tip Scissors
5" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Each
Product Code: ACM13131
Product Unit: Each
210 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 13131 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Line | Value |
| Product Name | 5" Kids Pointed Tip Scissors |
| Marketing Information | Children's scissors are designed for left-handed or right-handed use. Pointed tip is perfect for detailed cutting tasks. Blades are made of rust-resistant stainless steel, and straight handles are made of plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Pointed |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Handle Color | Assorted |
| Handle Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material |
|
| Length | 5" |
| Weight (Approximate) | 10.880 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Rust-resistant |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
5 year limited warranty |
Description
5" Overall Length - Straight-left/right - Stainless Steel - Pointed Tip - Assorted - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM13130147 Stock Available
-
Product Code: ACM13140238 Stock Available
-
Product Code: ACM1314126 Stock Available
-
Product Code: ACM14607186 Stock Available
-
Product Code: ACM148716 Stock Available
-
Product Code: ACM14872140 Stock Available
-
Product Code: ACM1597115 Stock Available
-
Product Code: ACM1597212 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACM10703387 Stock Available
-
Product Code: ACM13402207 Stock Available
-
Product Code: ACM13404131 Stock Available
-
Product Code: ACM14607186 Stock Available
-
Product Code: ACM1472761 Stock Available
-
Product Code: ACM14849119 Stock Available
-
Product Code: ACM1491022 Stock Available
-
Product Code: ACM43218348 Stock Available
-
Product Code: BSN656479804 Stock Available