‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 23-gallon Recycling Bin Round Cutout Lid
Round - Blue - 4 / Carton
Currently out of Stock
- Cutout accepts cans while preventing disposal of unapproved items
- Eco-friendly construction reduces impact to our environment
- Solid blue color associates bins with recycling to prevent confusion
- Easy-to-use design helps keep maintenance times to a minimum
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 98219CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 23-gallon Recycling Bin Round Cutout Lid |
| Marketing Information | Encourage recycling throughout your office with this bin lid. Its round cutout accepts cans while preventing users from disposing of unapproved items. Eco-friendly construction is made with post-consumer materials to reduce its overall impact to our environment. Solid blue color helps associate bins with recycling to prevent confusion. Plus, its easy-to-use design snaps on and off effortlessly to quickly dispose of contents. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Can Lid |
Product Information
| Shape | Round |
| Application/Usage | Recycling Container |
| Features | Eco-friendly |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Width | 11.8" |
| Depth | 3" |
| Length | 20.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Genuine Joe 23-gallon Recycling Bin Round Cutout Lid
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.