‹ Prev
Next ›
Green Mountain Coffee Roasters® K-Cup Half-Caff Coffee
Compatible with Keurig Brewer - Medium - K-Cup - Half Caff - 24 / Box
146 Stock Available
Non-Returnable
- Perfect when you want an evening pick-me-up without a sleepless night
- Beans have been roasted to premium level to bring out perfect flavor
- Recyclable K-cup pods for use in Keurig coffee brewers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Keurig Dr Pepper Inc. |
| Manufacturer Part Number | T6999 |
| Manufacturer Website Address | http://www.keurigdrpepper.com |
| Brand Name | Green Mountain Coffee Roasters® |
| Product Name | Half-Caff Coffee |
| Marketing Information | Half-Caff delivers all the flavor, but half the caffeine. Smooth blend of direct-process, decaffeinated South American and regular Central American coffees is perfect when you want a little late-afternoon or evening pick-me-up without a sleepless night. Coffee comes in airtight, recyclable K-Cups for single-cup brewing systems. K-Cups are easy to use. Simply shake and insert into your Keurig coffee brewer for a delicious cup of coffee. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Coffee |
Product Information
| Coffee Roast Level | Medium |
| Flavor/Blend | Half Caff |
| Serve Type | K-Cup |
| Compatible Brewer | Keurig Brewer |
| Number of Serving Cups | 1 |
Physical Characteristics
| Height | 9" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
Green Mountain Coffee Roasters® K-Cup Half-Caff Coffee
People who bought this also bought
-
Product Code: DIE60224101260 Stock Available
-
Product Code: GMT0317164 Stock Available
-
Product Code: GMT0657154 Stock Available
-
Product Code: GMT6995494 Stock Available
-
Product Code: GMT7602175 Stock Available
-
Product Code: GMT8044173 Stock Available
-
Product Code: GMT9891154 Stock Available
-
Product Code: SBK12433992293 Stock Available
-
Product Code: SBK124348125798 Stock Available
-
Product Code: SBK12434812CT1447 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5342DXCT223 Stock Available
-
Product Code: GMT14731285 Stock Available
-
Product Code: GMT14734CT46 Stock Available
-
Product Code: GMT6520445 Stock Available
-
Product Code: GMT6663CT36 Stock Available
-
Product Code: GMT7522241 Stock Available
-
Product Code: GMT79742Currently out of Stock
-
Product Code: NES46193449 Stock Available
-
Product Code: NES846521288 Stock Available
-
Product Code: PGC15705228 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5342DXCT223 Stock Available
-
Product Code: GMT14731285 Stock Available
-
Product Code: GMT14734CT46 Stock Available
-
Product Code: GMT6520445 Stock Available
-
Product Code: GMT6663CT36 Stock Available
-
Product Code: GMT7522241 Stock Available
-
Product Code: GMT79742Currently out of Stock
-
Product Code: NES46193449 Stock Available
-
Product Code: NES846521288 Stock Available
-
Product Code: PGC15705228 Stock Available