‹ Prev
Next ›
Hammermill Fore Multi-Purpose 20 lb. Paper
96 Brightness - 90% Opacity - 8 1/2" x 14" - 20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - Jam-free, ColorLok Technology, Acid-free, Fast-drying, Double-sided - White - 500 Sheets per Ream - 10 / Carton
97 Stock Available
- Ideal for copies, newsletters, flyers, forms, reports, price listings, manuals
- Smooth, even surface features high opacity to minimize show-through
- Acid-free for added archival quality
- ColorLok Technology enhancement makes inks appear uniform, vivid and vibrant
- FSC Certified
Product Details
General Information
| Manufacturer | International Paper Company |
| Manufacturer Part Number | 103291CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.internationalpaper.com |
| Brand Name | Hammermill |
| Product Line | Fore |
| Product Name | Fore Multi-Purpose 20 lb. Paper |
| Marketing Information | With a 99.99 percent Jam-Free design, high-quality multipurpose paper runs well through electronic imaging equipment as well as conventional offset presses. ColorLok Technology delivers brighter colors, bolder blacks and faster dry times. 20 lb. paper is acid-free for added archival-quality that extends the life of your document. Multipurpose paper is compatible with small and large offset presses, copiers, laser printers, inkjet printers and fax machines that use plain paper. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Multipurpose Paper |
Product Information
| Sheets per Ream | 500 |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Print Technology |
|
| Brightness | 96 |
| Opacity Percentage | 90% |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
Hammermill Fore Multi-Purpose 20 lb. Paper
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.