- Offers great care for clothes in the cubicle
- Includes rounded peg to hang accessories
- Fits perfectly in open-plan offices with cubicles
- Easy to install without tools
<
>
Alba Over-the-panel Coat Hook Hanger
44 lb (19.96 kg) Capacity - 7.9" Height x 14.6" Width - for Coat, Cubicle, Clothes - Powder Coated - 1 Each
Product Code: ABAPMMOUSPART
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMMOUSPART |
| Manufacturer Website Address | http://www.albaland.com |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Over-the-panel Coat Hook Hanger |
| Marketing Information | Over-the-panel coat hanger offers great care for clothes in your cube thanks to the hanger shape of the rack and the rounded peg to hang accessories. Sturdy design holds 44 lb. while the sleek design perfectly fits to open-plan offices with office cubicles. Coat hanger is easy to install without any tools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 44 lb (19.96 kg) |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Peg Color | Black |
| Material Details |
ABS Plastic Peg |
| Height | 7.9" |
| Width | 14.6" |
| Diameter | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 1.124 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
44 lb (19.96 kg) Capacity - 7.9" Height x 14.6" Width - for Coat, Cubicle, Clothes - Powder Coated - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: ABAPMMAG2MCurrently out of Stock
-
Product Code: AVT91031Currently out of Stock
-
Product Code: DUC287391Currently out of Stock
-
Product Code: LLR02872Currently out of Stock
-
Product Code: MMM170016ESBGCurrently out of Stock
-
Product Code: MMM170033ES290 Stock Available
-
Product Code: MMM17005ES88 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ESCurrently out of Stock
-
Product Code: MMM17083ESCurrently out of Stock
-
Product Code: TCR20787Currently out of Stock