‹ Prev
Next ›
Health Gards Receptacle Liners
10.25" Length x 7.50" Width x 3" Depth - Kraft Paper - 500 / Carton
63 Stock Available
- Easy way to dispose of menstrual care products
- Fits a variety of receptacles (not included)
- Wax-coated to resist moisture and leaks
- Sanitary to ensure safety
Product Details
General Information
| Manufacturer | Hospeco Brands Group |
| Manufacturer Part Number | KL |
| Manufacturer Website Address | https://hospecobrands.com/ |
| Brand Name | Health Gards |
| Product Name | Receptacle Liners |
| Marketing Information | Receptacle Liners are a smart, cost-effective way to ensure safety and continued cleanliness in your restroom. They fit easily into Hospeco 250-201W and ND1 receptacles as well as many others. Simple, sanitary bags are made of kraft waxed paper. |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Type | Sanitary Bag |
Product Information
| Bag Length | 10.25" |
| Bag Width | 7.50" |
| Bag Depth | 3" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Kraft Paper |
Miscellaneous
| Compatibility | Hospeco Items 250/201W & ND-1 Receptacles |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Health Gards Receptacle Liners
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW883 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G1153 Stock Available
-
Product Code: DXE9542500DXCT138 Stock Available
-
Product Code: GJO1015012 Stock Available
-
Product Code: GMT681280 Stock Available
-
Product Code: KRF796608 Stock Available
-
Product Code: MCSLCT509 Stock Available
-
Product Code: OIC830399 Stock Available
-
Product Code: RCP75011212 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW883 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G1153 Stock Available
-
Product Code: DXE9542500DXCT138 Stock Available
-
Product Code: GJO1015012 Stock Available
-
Product Code: GMT681280 Stock Available
-
Product Code: KRF796608 Stock Available
-
Product Code: MCSLCT509 Stock Available
-
Product Code: OIC830399 Stock Available
-
Product Code: RCP75011212 Stock Available