- Versatile Ignition design for comfort no matter who you are or how you work
- ReActiv back flexes to provide a firm fit and continuous airflow
- Advanced synchro-tilt mechanism puts you in total control of your recline and comfort
- Adjustable lumbar support to customize your lower back comfort
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
<
>
HON Ignition ReActiv Back Task Chair - Fabric Seat
Espresso Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - Mesh Back Material - Black Frame Color - 5-star Base - 1 Each
Product Code: HONIWMRAK20C49B
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | IWMRAK20C49B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Line | Ignition ReActiv |
| Product Name | Ignition ReActiv Back Task Chair - Fabric Seat |
| Marketing Information | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. Designed by Wolfgang Deisig, Ignition supports every body type, work style and office activity. Ignition ReActiv Back Chair features an advanced synchro-tilt control mechanism and reclines just the way you like. Create the customizable comfort that perfectly fits you with adjustable lumbar and arms that adjust in height and width. Breakthrough, ReActiv mesh back material is designed to provide enhanced support above and beyond four-way stretch mesh. ReActiv back flexes to provide a firm fit and continuous airflow. Tilt tension controls the rate and ease of recline. 360-degree swivel provides freedom of movement in any direction. Pneumatic seat-height adjustment moves the seat up and down to adapt to various body heights. Task chair is equipped with a five-star nylon base, hard casters for easy rolling and a black frame. Weight capacity is 300 lb. Task chair assembles easily. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Espresso |
| Seat Feature |
|
| Back Material | Mesh |
| Back Color | Black |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 44.5" |
| Width | 27" |
| Depth | 28.5" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: EUTMT940003Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940004Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940026Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940028Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940029Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940030Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940031Currently out of Stock
-
Product Code: EUTMT940067Currently out of Stock
-
Product Code: LLR62008101 Stock Available
-
Product Code: LLR86801Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10T12 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10T2 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU101 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK4 Stock Available
-
Product Code: HONITLMKD1MC10BCurrently out of Stock
-
Product Code: HONIW103CU103 Stock Available
-
Product Code: HONNR12SAMC10BTCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK7 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKCurrently out of Stock