‹ Prev
Next ›
House of Doolittle EarthScapes Flowers 18-1/2" Desk Pad
Julian Dates - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 18 1/2" x 13" Sheet Size - 1.50" x 1.87" Block - Headband - Desk Pad - Leatherette, Chipboard - 1 Each
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Stunning floral photo on each month
- Ranges 12 months for a full-year of scheduling
- Full-year reference calendar on each sheet for long-range planning
- Numbered weeks for tracking progress
- FSC certified recycled paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | House of Doolittle |
| Manufacturer Part Number | 1596 |
| Manufacturer Website Address | http://www.houseofdoolittle.com |
| Brand Name | House of Doolittle |
| Product Name | EarthScapes Flowers 18-1/2" Desk Pad |
| Marketing Information | Brighten any office using this Floral Desk Pad with a stunning floral photo on each month. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes unruled daily blocks (1-1/2" x 1-7/8"), shaded weekends, Sunday-through-Saturday scheduling, numbered weeks, count of days/days remaining, holidays, note space and a full-year reference calendar. Weekends are highlighted so the work week stands out. Heavy-duty chipboard offers writing support. Monthly sheets are secured with reinforced corners and bound with a matching black leatherette header. Calendar pages are printed in soy ink on FSC certified recycled paper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Planner |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 13" |
| Sheet Width | 18 1/2" |
| Block Height | 1.50" |
| Block Width | 1.87" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Headband |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Placement | Desk Pad |
| Printed Design/Pattern/Texture | Floral |
| Refillable | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
House of Doolittle EarthScapes Flowers 18-1/2" Desk Pad
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.