- Ideal for custom marketing materials
- High-performance coating for 2-sided printing
- Exceptional image quality on glossy surface
- Compatible with inkjet printers
<
>
HP Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy
98 Brightness - 98% Opacity - Letter - 8 1/2" x 11" - 48 lb Basis Weight - Glossy - Double-sided - Glossy - 1 Pack
Product Code: HEWQ1987A
Product Unit: PK150
28 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVT3405244 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251132 Stock Available
-
Product Code: BSN099542056 Stock Available
-
Product Code: BSN329546456 Stock Available
-
Product Code: BSN3655126116 Stock Available
-
Product Code: BSN656481670 Stock Available
-
Product Code: COS03553518 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH639 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | Q1987A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | Glossy Brochure Inkjet Paper - Glossy |
| Marketing Information | Make your own professional-quality brochures and flyers with your inkjet printer. Thicker than plain paper, this gloss inkjet paper is specially coated for printing on both sides for two-sided printing with exceptional image quality. Bright white finish and glossy coating deliver crisp text and vivid colors. Ideal for custom marketing materials. 48 lb. brochure paper works great with inkjet printers. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Brochure/Flyer Paper |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 48 lb |
| Sheet Thickness | 5 mil |
| Print Technology | Inkjet |
| Surface Finish | Glossy |
| Brightness | 98 |
| Opacity Percentage | 98% |
| Features | Double-sided |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Glossy |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 12 Month |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.