‹ Prev
Next ›
Kantek Adjustable Tablet Stand with Swivel Base
Horizontal, Vertical - 7.5" Height x 7.5" Width x 2.5" Depth - ABS Plastic - Black - 1 Each
Currently out of Stock
- Provides easy, hands-free access to your 7" to 10" tablet
- Rotate, angle, and swivel your tablet for optimum viewing in landscape or portrait position
- Weighted swivel base provides excellent support
- Durable design makes it easy to attach and remove tablet
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Manufacturer Part Number | TS710 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kantek.com |
| Brand Name | Kantek |
| Product Name | Adjustable Tablet Stand with Swivel Base |
| Marketing Information | Tablet stand for Apple iPad provides easy, hands-free access to your tablet. Rotate, angle and swivel your tablet for optimum viewing in landscape of portrait position. Weighted swivel base provides excellent support. Easily attach and remove your tablet. Tablet stand is designed for 7" to 10" tablets. Stand is made from durable, ABS plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tablet PC Holder |
Product Information
| Orientation |
|
| Application/Usage |
|
| Minimum Screen Size Supported | 7" |
| Maximum Screen Size Supported | 10" |
| Features | Swivel |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | ABS Plastic |
| Height | 7.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 2.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
One Year Limited Warranty |
Description
Kantek Adjustable Tablet Stand with Swivel Base
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.