- Simplistic yet high functioning for easy use and setup in your training room
- Quicker access to your headsets with 2 metal hooks on the tabletop side
- Smooth surface to work with durable laminate
- High-capacity steel frame to hold multiple devices and supplies
- Easy wire management with open sides
<
>
Lorell Training Table
Laminated Top - 300 lb Capacity - 29.50" Table Top Length x 23.63" Table Top Width x 1" Table Top Thickness - 59" Height - Training - Assembly Required - Gray - Particleboard Top Material - Steel Frame Material - 1 Each
Product Code: LLR60848
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60848 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Training Table |
| Marketing Information | Training Table combines simplicity and high-function design to heighten any learning experience. Two metal hooks - one on each short side of the tabletop - allow quick access to headsets or another lightweight essential. Durable laminate on the 1" thick particleboard top presents a smooth worksurface. Tabletop also includes rounded corners and a PVC edge. Open sides allow easy cord management. High-capacity, steel tube frame with powder coating holds up to 300 lb. It rolls easily into multiple configurations on four dual-wheel casters. Two casters lock for easy setup of your training room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Training Table |
Product Information
| Table Top Length | 29.50" |
| Table Top Width | 23.63" |
| Table Top Thickness | 1" |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Base Included | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | Training |
| Frame Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Frame Material | Steel |
| Top Material | Particleboard |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Color/Finish | Gray |
| Height | 59" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.