Newman's Own® Organics K-Cup, Pod Coffee
Compatible with Keurig Brewer - American - Medium - K-Cup, Pod - Decaf, Special Blend - Kosher - Decaffeinated - 24 / Box
- Decaf roasted coffees and darker-roasted Indonesians are rich and robust
- Ample body stands up to cream and sugar
- Recyclable K-cup pods for use in Keurig coffee brewers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Keurig Dr Pepper Inc. |
| Manufacturer Part Number | T4051 |
| Manufacturer Website Address | http://www.keurigdrpepper.com |
| Brand Name | Newman's Own® Organics |
| Product Name | Coffee |
| Marketing Information |
Want the great taste of Newman's Own Organic coffee without the caffeine? Now you can with Newman's Own Organic Special Decaf, the decaffeinated, full-bodied blend of medium and dark roasts with a bold yet refined flavor and a strong yet smooth finish. In addition to being 100% USDA Certified Organic and Certified Orthodox Union Kosher, Newman's Own proudly supports organizations such as SeriousFun Children's Network, which delivers more than 160,000 life-changing experiences each year to kids living with serious illnesses. In total, more than $600 million has been donated to help kids and other good causes through Newman's Own Foundation since 1982. The Foundation is a very important part of our story and the true heart of Newman's Own. It's in our DNA. It's why we exist and what motivates us. Newman's Own Organic Special Blend Decaf delivers an inspired blend of medium-roasted Central American and darker-roasted Indonesian coffees for a rich and robust flavor with ample body that's decaffeinated and 100% organic. K-Cup® pods are also recyclable in some communities, so you can feel even better drinking Newman's Own Organic Special Blend Decaf. Enjoy the same great-tasting coffee you know and love, and when you're done, please peel, empty, and recycle. |
| Packaged Quantity | 24 / Box |
| Product Type | Coffee |
Product Information
| Coffee Type | American |
| Coffee Roast Level | Medium |
| Flavor/Blend |
|
| Serve Type |
|
| Compatible Brewer | Keurig Brewer |
| Number of Serving Cups | 1 |
| Serving Information | Single Serve |
| Decaffeinated | Yes |
| Kosher | Yes |
| Features | Recyclable |
Physical Characteristics
| Height | 9" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Orthodox Union Kosher |
| Country of Origin | United States |
Description
Newman's Own® Organics K-Cup, Pod Coffee
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72320421 Stock Available
-
Product Code: ACM14381171 Stock Available
-
Product Code: BSN6565011149 Stock Available
-
Product Code: DXESX20PATH300 Stock Available
-
Product Code: GPC28124111 Stock Available
-
Product Code: OIC9991460 Stock Available
-
Product Code: PIL31021955 Stock Available
-
Product Code: SWI54501595 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72320421 Stock Available
-
Product Code: ACM14381171 Stock Available
-
Product Code: BSN6565011149 Stock Available
-
Product Code: DXESX20PATH300 Stock Available
-
Product Code: GPC28124111 Stock Available
-
Product Code: OIC9991460 Stock Available
-
Product Code: PIL31021955 Stock Available
-
Product Code: SWI54501595 Stock Available