‹ Prev
Next ›
Officemate 26052 Recycled Side Load Letter Tray, Black
1 Compartment(s) - 1 Tier(s) - 2.8" Height x 13.2" Width x 9" Depth - Stackable, Durable, Handle, Sturdy - 30% Recycled - Black - Plastic - 1 Each
96 Stock Available
- Stackable design organizes items without taking up more desktop space
- Ribbed bottom prevents papers from sticking for easy access
- Built-in handles allow easy transportation
- Compatible with Office Mate drawer tray 26032 (sold separately)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 26052 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Side Load Letter Tray |
| Marketing Information | Side-loading letter tray provides convenient desktop organization. Stackable design lets you organize more items without taking up more space on your desk. Durable, injection-molded design features a ribbed bottom to prevent papers from sticking. Built-in handles allow easy transportation. Letter tray can be used with the Office Mate drawer tray 26032 (sold separately) to create a combination organizer unit. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desk Tray |
Product Information
| Total Number of Compartments | 1 |
| Number of Tiers | 1 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 2.75" |
| Width | 13.19" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Compatibility | OIC 26152 Desktop File Organizer |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Officemate 26052 Recycled Side Load Letter Tray, Black
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.