‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clips
Medium - 2.4" Width - 0.62" Size Capacity - for File - Corrosion Resistant, Durable - Black - 12 / Box
1381 Stock Available
- Durable clips offer wire handles for upright hanging
- Ideal for temporary binding or fold flat for everyday use
- Each clip is made with a corrosion-resistant coating
- Medium - 1.25"W; 0.62" sheet capacity
- 12 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99050 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clips |
| Marketing Information | Durable binder clips offer wire handles for versatile use. Handles can remain upright for effortless handling and hanging. Fold handles flat to easily store. Reusable clips are perfect for temporary binding. Clips are made with a corrosion-resistant coating to enhance longevity. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.62" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 4.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clips
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM139011540 Stock Available
-
Product Code: BAULP060086 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125292 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY386 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2230 Stock Available
-
Product Code: PBS475353Currently out of Stock
-
Product Code: PBS541143Currently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159254 Stock Available
-
Product Code: UBR3595U062430 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062456 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062471 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624167 Stock Available
-
Product Code: UBR3607U062430 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062415 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM139011540 Stock Available
-
Product Code: BAULP060086 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125292 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSCY386 Stock Available
-
Product Code: MMM680BB2230 Stock Available
-
Product Code: PBS475353Currently out of Stock
-
Product Code: PBS541143Currently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock