‹ Prev
Next ›
Pacon Primary Journal Composition Books
100 Sheets - 0.63" Ruled - 4.50" Picture Story Space - 7 1/2" x 9 3/4" Sheet Size - White Paper - Green Cover - 1 Each
409 Stock Available
- Helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" ruled sheets
- Rulings conform to D'Nealian (Kindergarten) and Zaner Bloser (1) handwriting styles
- Sheets include 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm
- Inside front cover is printed with the alphabet; dotted midline and the skip space are 5/16"
- Colorful distinctive covers make it easy to distinguish grade level and ruling
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 2428 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | Primary Journal Composition Books |
| Marketing Information | Composition book helps track students' handwriting progress with fully, 5/8" (short) ruled sheets. Colorful distinctive covers make it easy to find the grade level and ruling you are looking for. Inside front cover is printed with the alphabet. Rulings conform to D'Nealian (K) and Zaner Bloser (1) handwriting styles. Sheets include a 4-1/2" picture story space at the top to engage children's creativity and enthusiasm. The distance between the dotted midline and the baseline and the distance in the skip space are 5/16". Composition book contains 100 sheets or 200 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 7 1/2" x 9 3/4" |
| Front Lines Space | 0.63" |
| Picture Story Space | 4.50" |
| Cover Color | Green |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Pacon Primary Journal Composition Books
People who bought this also bought
-
Product Code: MEA0955493 Stock Available
-
Product Code: MEA099109718 Stock Available
-
Product Code: MEA09910CT806 Stock Available
-
Product Code: PAC242541 Stock Available
-
Product Code: PAC2426321 Stock Available
-
Product Code: PAC2427503 Stock Available
-
Product Code: RED5301052 Stock Available
-
Product Code: RED5311039 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MEA7393013 Stock Available
-
Product Code: MEA84003097 Stock Available
-
Product Code: ROA10359CSCurrently out of Stock
-
Product Code: ROA11384CSCurrently out of Stock
-
Product Code: TOP103856 Stock Available
-
Product Code: TOP1038615 Stock Available
-
Product Code: TOP103885 Stock Available