- Brighten your classroom or any other learning environment with this border
- Helps understand the underlying topic of decoration
<
>
Pacon® Decorative Border, Canary, 2-1/4" x 50', 1 Roll
Skill Learning: Decoration - Pre-scalloped Shape - Fade Resistant, Sturdy, Recyclable, Corrugated - 2.25" Width x 600" Length - Canary - 1 Roll
Product Code: DIXP0037086
Product Unit: RL1
490 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC102993328 Stock Available
-
Product Code: PAC103004417 Stock Available
-
Product Code: PAC103006182 Stock Available
-
Product Code: PAC103009263 Stock Available
-
Product Code: PAC10301271 Stock Available
-
Product Code: PAC103013311 Stock Available
-
Product Code: PAC103016100 Stock Available
-
Product Code: PAC103017251 Stock Available
-
Product Code: PAC103019149 Stock Available
-
Product Code: PAC103423156 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P0037086 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon® |
| Product Line | Bordette |
| Product Name | Decorative Border, Canary, 2-1/4" x 50', 1 Roll |
| Marketing Information |
Bordette®is the original, pre-scalloped, fade-resistant decorative border. Use these sturdy corrugated borders to create unique 3-dimensional layered designs on any flat surface. Packaged in a perforated roll, Bordette®is easy to separate. One 50' roll of Bordette®will edge two 4' x 8' bulletin boards. Recyclable. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Border |
Product Information
| Skill Learning | Decoration |
| Shape | Pre-scalloped |
| Application/Usage | Bulletin Board |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Canary |
| Width | 2.25" |
| Length | 600" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Skill Learning: Decoration - Pre-scalloped Shape - Fade Resistant, Sturdy, Recyclable, Corrugated - 2.25" Width x 600" Length - Canary - 1 Roll
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.