- Extra-smooth laydown writes cleanly without any drag
- Soft grip provides comfortable writing experience to prevent hand fatigue
- 1.4mm tip creates bold, thick lines for complete visibility
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for daily use at home, office and school
<
>
Paper Mate Profile Retractable Ballpoint Pen
1.4 mm Bold Pen Point - Retractable - Blue Ink - Blue Plastic Barrel - 1 Box
Product Code: PAP2083008
Product Unit: PK36
46 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC7220466 Stock Available
-
Product Code: AVE05725979 Stock Available
-
Product Code: AVE0573071 Stock Available
-
Product Code: AVE17041171 Stock Available
-
Product Code: BRTM2312PKCurrently out of Stock
-
Product Code: DEF70101647 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY774 Stock Available
-
Product Code: PAP35830116 Stock Available
-
Product Code: PENAL15A31 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2083008 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Paper Mate |
| Product Line | Profile |
| Product Series | RT |
| Product Name | Profile Retractable Ballpoint Pen |
| Marketing Information | Ballpoint pens deliver an extra-smooth writing experience without any drag to help you confidently communicate your thoughts. Soft grip helps you keep a secure, comfortable grasp on the pens to minimize hand fatigue during prolonged periods of writing. 1.4mm tip creates bold, thick lines to ensure your writing is completely visible. Handy clip attaches to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Ballpoint pens with blue ink are perfect for everyday use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Ballpoint Pen |
Product Information
| Pen Point | 1.4 mm Bold |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | No |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Blue |
| Barrel Material | Plastic |
| Grip Type |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |
Description
1.4 mm Bold Pen Point - Retractable - Blue Ink - Blue Plastic Barrel - 1 Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.